Strona z portalu

  Portal eTurystyka / Aktualności / Elektryczna lampa uliczna z początku XX w. została odrestaurowana!
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Czy wiesz, że...?
Stanem technicznym oraz obroną poszczególnych odcinków murów zajmowały się wyznaczone cechy głogowskich rzemieślników.
Czy wiesz, że...?
Elektryczna lampa uliczna z początku XX w. została odrestaurowana!
Elektryczna lampa uliczna z początku XX w. została odrestaurowana!
- I znów możemy zatrzymać się na rogu ulicy, w świetle elektrycznej latarni, która stoi tu od ponad stu lat – takimi słowami wczoraj (3 listopada) Michał Chołoda z Fundacji Stacja Głogów rozpoczął uroczyste zapalenie zabytkowej odrestaurowanej latanii.

A jeszcze niespełna dwa lata temu wydano decyzję, by zabytkową latarnię stojącą u zbiegu ulic Kołłątaja i Piekarskiej usunąć. Jednak dzięki staraniom okolicznych mieszkańców i szybkiej interwencji Edyty Wojtowicz decyzję tę zmieniono. Pełna restauracja lampy, jedynej ocalałej z 27 latarni elektrycznych, była możliwa dzięki staraniom mieszkańców Starego Miasta i fundatorom – głogowskich przedsiębiorców oraz obecnych władz Głogowa.
Zabezpieczono konstrukcję i uzupełniono ubytki żelbetowego słupa lampy. Oczyszczono trzon lampy i zdemontowano relikty powojennych kabli telefonicznych. Wewnątrz lampy zachowały się pierwotne miejsca podłączeń instalacji eklektycznej i mechanizm umożliwiający spuszczanie oprawy świetlnej. Klosz i żarówkę wykonano według specjalnej, indywidualnie przygotowanej oferty.
Dzięki akcji Lampa 2015 wspartej przez Fundację Stacja Głogów zadanie zrealizowali mieszkańcy Głogowa.
- To wspaniały przykład na to, jak i że można współpracować. Latania znów świeci dzięki wspólnej pracy mieszkańców, fundacji, lokalnego biznesu i samorządu – mówił na uroczystości prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. To przykład inicjatywy lokalnej.
Do osób, które w kwietniu 2014 roku wnioskowały o wstrzymanie demontażu lampy, rozesłano listy z prośbą o pomoc finansową. Zebrano pieniądze i pomysł zrealizowano.
Wczoraj uroczyście lampę uruchomiono. W uroczystości uczestniczyli sponsorzy i osoby, które lampę „uratowały”.


Strona: 1 
Projekt "E-Głogów - rozwój usług elektronicznych na rzecz mieszkańców Gminy Miejskiej Głogów" współfinansowny przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013
Stronę odwiedzono 391 razy.