Strona z portalu

  Portal eTurystyka / Atrakcje turystyczne / Obiekty sakralne / Kolegiata
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Czy wiesz, że...?
Wieża zamkowa (wysokość: 24 metry, średnica: 8,9 metra, grubość muru u podstawy: 2,75 metra) miała typowy układ wieży ostatecznej obrony, w jej górnej partii znajdowały się pomieszczenia, w których można było się schronić oraz te przeznaczone do obrony. Dolna część wieży służyła za więzienie. Prawdopodobnie na zamku Henryk III kazał umieścić klatkę, w której zamknął swego brata stryjecznego Henryka Legnickiego, aby w ten sposób wymusić na nim oddanie części księstwa wrocławskiego. Uwięziony wytrzymał w niej trzy miesiące, choć klatka była tak skonstruowana, że nie mógł w niej ani stać, ani siedzieć. Jan II Szalony za nieposłuszeństwo uwięził w wieży rajców miejskich, z których siedmiu, po kilku miesiącach, zmarło śmiercią głodową. Od XV wieku od południowej strony zamku istniały ogrody, w których mieściły się baseny, liczne pawilony, herbaciarnia oraz stał zegar słoneczny
Czy wiesz, że...?
Kolegiata
Badania archeologiczne wskazują czas rozpoczęcia budowy kolegiaty romańskiej na koniec XII lub początek XIII. Powstała w miejscu wcześniejszego kościoła grodowego, którego fragmenty kamiennych murów odkryto po II wojnie światowej. Była najstarszą kolegiatą diecezji wrocławskiej.

Za fundatora kolegiaty  uznaje się Konrada I (II) - założyciela księstwa głogowskiego i miasta Głogowa, który dokończył dzieła rozpoczętej wcześniej budowy, nadał jej liczne przywileje i prawa, i który spoczął w murach świątyni.

Przy kolegiacie istniało zgromadzenie kanoników, powstałe w czasach Bolesława Krzywoustego, które utworzyło i prowadziło pierwszą szkołę w Głogowie.

Kolegiata była późnoromańską trzynawową bazyliką. W 1406-1466 została przebudowana w stylu gotyckim zyskując układ halowy. Pod koniec XVI wieku wzmocniono ściany prezbiterium od zewnątrz dobudowując przypory. Po powodziach jakie nawiedziły miasto w latach 1830 i 1831 runęła wieża kolegiacka, nową -  neogotycką - świątynia zyskała latach 1838-1842. Połączono ją z korpusem kościoła piętrową kruchtą.

Kolegiata uległa zniszczeniu podczas oblężenia miasta w 1945 roku. Dziewięć lat później w jej ruinach odkryto nadnaturalnej wielkości kamienny posąg Salomei, żony Konrada II (I), datowany na około 1290 rok. Można go aktualnie podziwiać w poznańskim ratuszu. Przeważająca część wystroju wnętrz oraz sprzętu liturgicznego po II wojnie światowej uległa rozproszeniu lub zniszczeniu. Wśród ocalałych przedmiotów jest m.in. krzyż procesyjny z pocz. XVI wieku i obraz wotywny „Św. Hieronim pokutujący”.

Od 1988 roku z inicjatywy ks. Ryszarda Dobrołowicza przystąpiono do odbudowy kolegiaty, która odbywa się pod opieką i według projektu prof. Olgierda Czernera. W maju 1999 odprawiono, po tak długiej przerwie, pierwszą mszę św., a jej obecny proboszcz – ks. Rafał Zendran - otrzymał tytuł kanonika.

Strona: 1 
W górę
Projekt "E-Głogów - rozwój usług elektronicznych na rzecz mieszkańców Gminy Miejskiej Głogów" współfinansowny przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013
Stronę odwiedzono 1271 razy.