Strona z portalu

  Portal eTurystyka / Atrakcje turystyczne / Obiekty sakralne / Kościół św. Mikołaja
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Czy wiesz, że...?
Przy kościele funkcjonowało kolegium jezuickie, w którym uczył m.in. Julius Blaschke – historyk i regionalista, Johann Ignaz Felbiger – pedagog i reformator. Jego absolwentem był także malarz - Jan Cybis. Kościół po II wojnie światowej przejął funkcje parafialne zniszczonego kościoła św. Mikołaja, a od 1982 jest także pod wezwaniem tego świętego.
Czy wiesz, że...?
Kościół św. Mikołaja
Wzniesiony po 1230 roku jako romańska bazylika stał się po lokacji miasta kościołem parafialnym. Pod koniec XIII wieku, po pożarze, odbudowany w stylu gotyckim z kwadratową wieżą.

Ta ceglana budowla o czteroprzęsłowym korpusie nawowym i czteroprzęsłowym prezbiterium pod koniec XV wieku zyskała okalający ją wieniec kaplic. W XIV wieku utworzono przy kościele szkołę parafialną.

Pod koniec wojny 30-letniej (1642 r.) kościół został spalony i splądrowany przez Szwedów. Po odbudowie w 1650 roku przez kolejne 100 lat pełnił swe funkcje zachwycając barokowym wnętrzem. W miejscu starej zakrystii powstała kaplica loretańska. Ze względu na brak miejsca zamknięto wówczas cmentarz przykościelny.

Duże zniszczenia przyniósł świątyni pożar w 1758 roku, dodatkowo tuż po nim przeznaczono obiekt na magazyn mąki i soli. Niedostosowane do takich ciężarów posadzki uległy uszkodzeniu, a następnie zniszczyły znajdujące się pod nimi grobowce. Do odbudowy kościoła przystąpiono w latach 70. XVIII wieku. Nowy wygląd jaki zyskał gotycki kościół, z barokowymi oknami w  nawach i chórze, nowym sklepieniem, a także z namiotowym dachem wieży, zachował się do 1945 roku.

W okresie okupacji francuskiej (1806-1814) farę splądrowano, a jej wnętrza znów zamieniono na magazyny. Po opuszczeniu miasta przez Francuzów, kościół wyremontowano. Dodatkowo świątynia zyskała, widoczny do dzisiaj, główny portal, wykuty z piaskowca, w którego w niszy umieszczono popiersie św. Mikołaja.

W 1945 roku podczas oblężenia miasta kościół został ostrzelany, a następnie spalony. Z dawnego wyposażenia i wystroju niewiele pozostało, mimo iż  tuż po wojnie odkryto w jego ruinach skarb, składający się z wielu naczyń liturgicznych oraz innych przedmiotów należących do fary. Niestety, jego losy do dnia dzisiejszego nie zostały wyjaśnione.

W 1950 roku usunięto z kościoła większość płyt nagrobnych, niektóre trafiły do głogowskiego Muzeum.

W okresie powojennym kilkakrotnie przeprowadzano na jego terenie badania archeologiczne. Mimo różnych pomysłów na wykorzystanie budowli jego ruina nadal czeka na odbudowę.

Strona: 1 
W górę
Projekt "E-Głogów - rozwój usług elektronicznych na rzecz mieszkańców Gminy Miejskiej Głogów" współfinansowny przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013
Stronę odwiedzono 1361 razy.