Strona z portalu

  Portal eTurystyka / Atrakcje turystyczne / Obiekty sakralne / Kościół p.w. Bożego Ciała
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Czy wiesz, że...?
Kościół p.w. Bożego Ciała
Najstarsza wzmianka o kościele Bożego Ciała pochodzi z 1403 roku. Ufundowany przez książąt i mieszczan głogowskich był skromną budowlą z naciągniętym płótnem zamiast stropu, na którym nieznany malarz stworzył sceny ze Starego Testamentu. W siedemnaście lat później kościółek nieznacznie rozbudowano tak, aby mógł pełnić rolę kaplicy zamkowej.

Podczas wojny trzydziestoletniej (1628-1648)  hrabia Oppersdorf sprowadził do Głogowa jezuitów. W 1653 roku wykupili oni plac pod budowę obecnego kościoła i kolegium. Powstały kościół nie był zbyt okazały – miał ok. 23 m długości. Wewnątrz znajdowały się trzy ołtarze główne i dwa boczne - św. Marii i Biednych Dusz.

W 1696 roku jezuici postanowili wznieść nowy większy kościół. W tym celu sprowadzono do Głogowa Giulio  Simonettiego, aby zaprojektował świątynię na miarę rzymskiego kościoła Il Gesù, jako budowlę jednonawową, po bokach której znajdują się rzędy kaplic z emporami.

Prace rozpoczęto w 1699 roku przy szerokim wsparciu wielu darczyńców. W 1711 roku budowla ucierpiała w wyniku uderzenia pioruna, jego skutki naprawił Jan Błażej Peintner, budowniczy Uniwersytetu Wrocławskiego. Elewacja wykonana została prawie dwadzieścia lat później przez Adama Karingera. Do dziś przetrwały dwie rzeźby znajdujące się nad bocznymi wejściami: z lewej – św. Ignacy Loyola, z prawej – św. Franciszek Ksawery Pod wizerunkiem tego ostatniego umieszczony jest medalion, na którym św. Stanisław Kostka przyjmuje komunię z rąk anioła.

W czasie wojny siedmioletniej (1756-1763) kościół pełnił rolę lazaretu dla jeńców austriackich. W wyniku zaprószenia ognia ponownie uległ zniszczeniu i dopiero  w 1795 roku przystąpiono go jego odbudowy. Czternaście lat później wojska francuskie przekształciły go w magazyn siana, stajnię, skład beczek z solonym mięsem oraz magazyn broni.

Do celów religijnych ponownie zaczął służyć od roku 1826. Pod koniec XIX wieku odnowiono malowidła ścienne.

Przy ołtarzu, w dawnej kaplicy św. Krzyża umieszczono w 1719 roku nagrobek hrabiny von Franckenberg. Naprzeciw, w dawnej kaplicy św. Marii, książę Lichtenstein ufundował w 1737 roku nagrobek swej żonie.

Po II wojnie światowej budowlę, bez hełmów na wieżach, odbudowano w latach 1957-1961 pod okiem ówczesnego proboszcza ks. Jana Rymarczuka. Ołtarz główny, ambonę  i organy sprowadzono z kościoła ewangelickiego z Kożuchowa. W kościele znalazły się także barokowe rzeźby św. Katarzyny i św. Mikołaja, obie z kościoła farnego.

Strona: 1 
W górę
Projekt "E-Głogów - rozwój usług elektronicznych na rzecz mieszkańców Gminy Miejskiej Głogów" współfinansowny przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013
Stronę odwiedzono 1551 razy.