Strona z portalu

  Portal eTurystyka / Atrakcje turystyczne / Zabytki / Fosa
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Czy wiesz, że...?
Z chwilą przekształcenia miasta w twierdzę wśród licznych umocnień wybudowano także fosę, która otoczyła pierścieniem Głogów. Likwidacji uległy gęsto zaludnione przedmieścia, a teren miasta na ponad dwieście lat ograniczył się do dzisiejszego Starego Miasta.

Fosa – podobnie jak cała twierdza – była wielokrotnie modernizowana. Aktualnie zachowana powstała w XVIII wieku i jest o przekroju trapezu. Do jej budowy użyto cegły oraz płyt nagrobnych ze zlikwidowanych cmentarzy, które w jednym z zachowanych narożników bastionu są nadal widoczne.

W 2. połowie XVIII wieku w przeciwstoku wybudowano 12 chodników kontrminowych, z których dwa przetrwały do naszych czasów (m.in. przy mostku nad fosą). Obok nich powstały kazamaty – podziemne pomieszczenia, z których jedną o wymiarach 7 m x 20 m, wykorzystywano prawdopodobnie jako magazyn amunicji. 

Na początku XX wieku podjęto decyzję o likwidacji fortyfikacji, postanowiono jednak zachować południowy pas fosy z bastionami Leopold i Sebastian. Stworzono tam rozarium zachwycające ilością odmian róż.

W czasie II wojny światowej w jednej z zachowanych kazamat  ulokowano jeńców wojennych.

Ze względu na zły stan techniczny zamurowano w latach 80. XX wieku wejścia do korytarzy znajdujących się w fosie. W 2008 roku przejścia na nowo przekuto, zabezpieczono i od czasu do czasu udostępnia się zwiedzającym zachowane podziemne korytarze.

Strona: 1 
W górę
Projekt "E-Głogów - rozwój usług elektronicznych na rzecz mieszkańców Gminy Miejskiej Głogów" współfinansowny przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013
Stronę odwiedzono 1031 razy.