Strona z portalu

  Portal eTurystyka / Atrakcje turystyczne / Zabytki / Mury obronne
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Czy wiesz, że...?
W latach 1581-1628 kościół służył protestantom. W czasie I wojny światowej trzy dzwony spośród pięciu oddano na potrzeby wojska. Powstanie szkoły miejskiej przy kościele św. Mikołaja głogowscy rajcy miejscy musieli „okupić” procesją pokutną. Boso, z odkrytymi głowami, bez pasów, niosąc świece musieli przejść od kościoła parafialnego do kościoła franciszkanów, a stamtąd do kolegiaty. W 2008 roku odkryto komorę grobową z 1636 roku ówczesnego komendanta twierdzy płk. Georga von Rostock.
Czy wiesz, że...?
Mury obronne
Powstały wokół średniowiecznego miasta. Początkowo, tuż po lokacji w 1253 roku, miasto otoczone było palisadą oraz drewniano-ziemnymi umocnieniami. Szybko jednak zaczęto zastępować je ceglanym murem, który do 1323 roku całkowicie wyparł poprzednie obramowanie.

Wysokie na około 7 metrów mury zakończono blankami. W celu podwyższenia obronności budowli utworzono 17 baszt otwartych do wewnątrz  oraz 9 wież. Do miasta można było wjechać przez 4 bramy: Odrzańską (od północy), Brzostowską (od zachodu), Szpitalną (od południa) i Polską (od wschodu). Brama Brzostowska posiadała podwójne przedbramie, a Brama Polska – barbakan. Dodatkowo w murach stworzono pięć przejść dla pieszych, zwanych furtami.

Na początku XV wieku dobudowano drugi pas murów oraz fosę. To dodatkowe wzmocnienie
obronności miasta posiadało 14 bastei, było niższe od stojącego już muru i przystosowane do obrony z wykorzystaniem artylerii. 

Po przekształceniu miasta w XVII wieku w twierdzę mury obronne uległy z czasem zniszczeniu.

Przez kolejne lata zabudowa miasta coraz bardziej zlewała się z murami. Po likwidacji twierdzy na początku XX wieku były one widoczne nadal, lecz w nie najlepszym stanie.

W latach 70. XX wieku mury obronne razem z zachowanymi częściowo trzema basztami zrekonstruowano i odbudowano. Dodatkowo odtworzono Bramę Szpitalną (skrzyżowanie ul. Rzeźniczej i Stanisława Staszica)

Strona: 1 
W górę
Projekt "E-Głogów - rozwój usług elektronicznych na rzecz mieszkańców Gminy Miejskiej Głogów" współfinansowny przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013
Stronę odwiedzono 871 razy.