Strona z portalu

  Portal eTurystyka / Atrakcje turystyczne / Zabytki / Ratusz
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Czy wiesz, że...?
W kurtynie znajdującej się dziś poniżej gmachu sądu jest umieszczona słabo już widoczna tablica upamiętniająca wyjście z głogowskiej twierdzy w 1814 roku wojsk francuskich przez istniejącą w tym miejscu poternę.
Czy wiesz, że...?
Ratusz
Pierwsze informacje o ratuszu pochodzą z 1302 roku, lecz dopiero w 1349 roku pojawia się on jako miejsce wydania dokumentu rajców głogowskich.

Najstarszą częścią budowli jest wieża, której powstanie przypada na XIII/XIV wiek. Założona na planie kwadratu przez lata pełniła funkcję strażnicy i …więzienia. Do niej z czasem dobudowano z południowej strony skrzydło zachodnie ratusza, a w XV wieku - skrzydło południowe, w którym znalazła się dwunawowa hala, tzn. smatruz  - ówczesne miejsce handlu. Tam mieściły się ławy szewskie, odbywał się handel płótnem, a część pomieszczeń wykorzystywano jako magazyny.

Na przełomie XV/XVI wieku część smatruza przebudowano tworząc m.in. na parterze dwie sale: większą ze sklepieniem sieciowym wspartym na słupie z piaskowca, oraz mniejszą posiadającą sklepienie kryształowe, a także odwach, będący salą o sklepieniu kolebkowym z lunetami, wspartym na pięciu kolumnach. Na piętrze znajdowała się sala zabaw.

W XV wieku budowla wielokrotnie ulegała pożarom, nawiedzającym miasto. W 1574 roku przebudowano ratusz w stylu renesansowym, w którym przetrwał do XIX wieku. W 1678 roku wieża ratuszowa, zyskała na czterdzieści dwa lata hełm z trzema prześwitami. Ze względu jednak na jej małą stabilność wieżę obniżono o ponad 15 metrów i nadano wygląd, który można podziwiać aktualnie.

Ostatnia ingerencja w sylwetkę budowli nastąpiła w latach 1832–1835. Zgodnie z projektem A. Sollera przebudowano zarówno pomieszczenia jak i elewację. Skrzydło zachodnie stworzono w stylu późnoklasycystycznym, zaś skrzydło wschodnie podwyższono i nadano styl florenckiego renesansu, którego bogate formy architektoniczne i dekoracje  pozwoliły bardziej wyeksponować tę część obiektu.

Podczas oblężenia miasta w 1945 roku ratusz spłonął, jego północno–zachodnia część została zbombardowana. W 1962 roku wysadzono w powietrze pozostałości po wieży, których stan groził zawaleniem. Do odbudowy przystąpiono w latach 1986-2002. Najdłużej, bo do 2010 roku, trwało odrestaurowanie piwnic, w których dziś – jak za dawnych czasów - znów mieści się gospoda ratuszowa.

Wieżę odtworzono w latach 90. wzorując się jej wyglądem z 1720 roku. Na wysokości 47 m mieści się punkt widokowy. Codziennie w południe rozlega się z niej głogowski hejnał.

Strona: 1 
W górę
Projekt "E-Głogów - rozwój usług elektronicznych na rzecz mieszkańców Gminy Miejskiej Głogów" współfinansowny przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013
Stronę odwiedzono 1061 razy.