Strona z portalu

  Portal eTurystyka / Atrakcje turystyczne / Zabytki / Zamek Książąt Głogowskich
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Czy wiesz, że...?
Na wschód od wieży ratuszowej znajdowały się sukiennice. Podczas pożaru w 1615 roku spłonęła znajdująca się w ratuszu zbrojownia, w której przechowywano m.in.: kilkaset oszczepów, pancerzy, kirysów, muszkietów, rusznic, szyszaków i chorągwi. Trzon jednej z kolumn znajdujących się w odwachu jest mocno starty, co stanowi świadectwo częstego ostrzenia o nią białej broni. W czasie przebudowy ratusza w latach 1832-1835 budynek rozebrano w 80 %. W wieży ratuszowej mieszkał strażnik, który codziennie odgrywał hejnał oraz - w razie pożaru w mieście - bił na alarm w znajdujący się tam dzwon.
Czy wiesz, że...?
Zamek Książąt Głogowskich
Siedzibą władców księstwa był zamek wzniesiony nad brzegiem rzeki, w północno–zachodnim narożniku miasta. Ten początkowo drewniany i jednopiętrowy budynek, z wolnostojącą murowaną wieżą, jeszcze na przełomie XIII/XIV wieku zmienił swój wygląd.

Cały teren zamkowy, będący na planie prostokąta, otoczono murem obwodowym. W narożniku północno-wschodnim i  południowo-wschodnim oraz przy zachodnim murze wybudowano jednopiętrowe budynki.

Kolejną znaczną przebudowę zamek przeszedł w 2. połowie XVII wieku, kiedy to zyskał wygląd rezydencji pałacowej, wieżę zaś obudowano i połączono z budynkami. Pamiątką tamtych zmian jest widoczna do dziś nieregularność w rozmieszczeniu wnęk okiennych.

Od XVI wieku do 1 połowy XVIII wieku zamek był siedzibą starostów, sprawujących władzę w imieniu królów czeskich. Po przejęciu Śląska przez Prusy w budynku mieściły się apartamenty królewskie oraz pokoje ministrów, używane w czasie ich pobytów w Głogowie. Od 1816 roku zamek był siedzibą Wyższego Sądu Krajowego.

W XIX wieku w miejsce układu amfiladowego pomieszczeń wprowadzono system korytarzowy. Wieża zaś zyskała szerokie blanki. W 1912 roku przebito w niej otwór wejściowy na parterze i dobudowano schody.

Prace konserwatorskie obiektu - po zniszczeniach, jakie spowodowało oblężenie miasta w 1945 roku - rozpoczęły się w 1961 roku. Sześć lat później podjęto decyzję o ulokowaniu w zamku nowopowstałego Muzeum Hutnictwa i Odlewnictwa Metali Kolorowych (późniejszego Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie). Konkretna odbudowa została przeprowadzona w latach 1971-83. Wówczas całkowicie przebudowano skrzydło południowe, które zyskało nowy wygląd i jednocześnie pozwoliło wyeksponować wieżę.

Aby uzyskać dokładniejsze informacje na temat punktu kliknij tutaj

Strona: 1 
W górę
Projekt "E-Głogów - rozwój usług elektronicznych na rzecz mieszkańców Gminy Miejskiej Głogów" współfinansowny przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013
Stronę odwiedzono 4161 razy.