Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Czy wiesz, że...?
Wieża zamkowa (wysokość: 24 metry, średnica: 8,9 metra, grubość muru u podstawy: 2,75 metra) miała typowy układ wieży ostatecznej obrony, w jej górnej partii znajdowały się pomieszczenia, w których można było się schronić oraz te przeznaczone do obrony. Dolna część wieży służyła za więzienie. Prawdopodobnie na zamku Henryk III kazał umieścić klatkę, w której zamknął swego brata stryjecznego Henryka Legnickiego, aby w ten sposób wymusić na nim oddanie części księstwa wrocławskiego. Uwięziony wytrzymał w niej trzy miesiące, choć klatka była tak skonstruowana, że nie mógł w niej ani stać, ani siedzieć. Jan II Szalony za nieposłuszeństwo uwięził w wieży rajców miejskich, z których siedmiu, po kilku miesiącach, zmarło śmiercią głodową. Od XV wieku od południowej strony zamku istniały ogrody, w których mieściły się baseny, liczne pawilony, herbaciarnia oraz stał zegar słoneczny
Czy wiesz, że...?
Portal eTurystyka
2017-04-21
Nowa aplikacja mobilna Głogowa.
Dostępna jest nowa aplikacja mobilna miasta Głogowa. Dzięki aplikacji bez trudu można znaleźć: najważniejsze informacje o mieście, atrakcje, zabytki, godziny otwarcia, noclegi, lokale gastronomiczne, ważne adresy, telefony, szlaki turystyczne i wiele innych. Aplikacja jest również pomocna dla mieszkańców, którzy znaleźć mogą (oprócz wyżej wymienionych) informacje o: sklepach, aktualnych wydarzeniach, pogotowiu dentystycznym itp.
...czytaj wiecej
2017-01-09
O polityce rowerowej w Głogowie
Dwa lata konsekwentnej pracy związanej z budową w Głogowie ścieżek rowerowych można już mierzyć w kilometrach. Przy aktywnej współpracy ze społecznym Zespołem ds. Infrastruktury Rowerowej powstało już 5 km nowych ścieżek dla rowerzystów, nie tylko przy okazji remontów ulic.
...czytaj wiecej
2016-08-05
Nasze Loreto
Jeden z "domków z Loreto" znajduje się na terenie zniszczonego, obecnie zabezpieczanego kościoła św. Mikołaja w Głogowie.
...czytaj wiecej
2015-11-04
Elektryczna lampa uliczna z początku XX w. została odrestaurowana!
- I znów możemy zatrzymać się na rogu ulicy, w świetle elektrycznej latarni, która stoi tu od ponad stu lat – takimi słowami wczoraj (3 listopada) Michał Chołoda z Fundacji Stacja Głogów rozpoczął uroczyste zapalenie zabytkowej odrestaurowanej latanii.
...czytaj wiecej
2015-10-30
Smak GŁOGowa
- Pięknie pachnie, dobrze smakuje, świetny pomysł – tak dziennikarze ocenili nowy produkt promujący Głogów – herbatę „Smak GŁOGowa”. Herbata została stworzona na specjalne zamówienie, unikalna nuta z kwiatem i owocem głogu została opracowana przez specjalistę, a sama herbata „Smak Głogowa” będzie dostępna tylko w naszym mieście.
...czytaj wiecej
2015-09-15
Kalendarium
Kalendarium - historia Głogowa w skrócie od IX w. do XXI w.
...czytaj wiecej
2015-09-09
O mieście Głogów
Głogów to jedno z najstarszych miast Polski. Ten słowiański gród Dziadoszan, a potem gród Mieszka I, od czasów Bolesława Krzywoustego znany jest w historii Polski z bohaterskiej „Obrony Głogowa” w 1109r. Prawa miejskie uzyskał w 1253r.
...czytaj wiecej
2015-03-19
GAWORZYCE
Gaworzyce to niezwykła miejscowość na ziemi głogowskiej, obecnie w powiecie polkowickim. Po bogatej i burzliwej historii zostało wiele pamiątek, otoczonych teraz dobrą opieką. Podziw budzi odrestaurowany , choć nie do końca pałac z zagospodarowanym parkiem, zadbano także o herb ostatnich, przedwojennych właścicieli tego obiektu -rodziny von Tschammer. To oni wznieśli także słynne, widoczne na fotografii mauzoleum. Warto wybrać się do Gaworzyc, by zobaczyć to wzniesione wzgórze - obecnie cmentarz, zktórego roztacza się wspaniały widok na Dalkowskie Wzgórza i Równinę Szprotawską
...czytaj wiecej
2014-11-10
Przekazanie ziemi i certyfikatu
W przeddzień Święta Niepodległości miał miejsce w Ratuszu uroczysty akt przekazania wraz z certyfikatem ziemi z głogowskiej Kolegiaty – to miejsce najbardziej upamiętnia obronę grodu w roku 1109 – do urny która zostanie umieszczona w Pomniku Pamięci Dziejów Polski w Przytocznej. Z tą inicjatywą wystąpił kilka miesięcy temu wójt Gminy Przytoczna i Proboszcz tamtejszej parafii rodem z Głogowa i właśnie dziś Ksiądz Sławomir Kupiec odebrał grudkę ziemi i certyfikat podpisany przez Księdza Kanonika Rafała Zendrana i Prezydenta Miasta Głogowa Jana Zubowskiego. Certyfikat wraz z historią bitwy zostanie umieszczony uroczyście 11 listopada w Księdze Pamięci Narodowej w Przytocznej.
...czytaj wiecej
W górę
Projekt "E-Głogów - rozwój usług elektronicznych na rzecz mieszkańców Gminy Miejskiej Głogów" współfinansowny przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013
Stronę odwiedzono 23101 razy.